USA i nadále suverénní, Španělé se k postupu protrápili

7. srpna 2012 v 19:53 | Adam Štěpánek |  Olympijské hry 2012
Basketbalisté Spojených států amerických pokračují na Olympijských hrách v Londýně ve spanilé jízdě. Základní skupinu A zakončili se stoprocentní bilancí na prvním místě. Španělé se k postupu naopak protrápili. Poslední dva zápasy prohráli a do vyřazovacích bojů postoupili ze třetího místa ve skupině B.

Aura nepřemožitelnosti Američanů však přeci jen dostala první trhliny. V duelu s Litvou se totiž na vítězství 99:94 pořádně nadřeli. Necelých šest minut před koncem dokonce prohrávali. Koncovku však zvládli dobře a uhájili svou neporazitelnost. Kobe Bryant k tomu přispěl 6 body.

V posledním utkání ve skupině to znovu dlouho vypadalo na vyrovnaný zápas. Argentinci se drželi na dostřel a po poločase prohrávali o jediný bod. Ve třetí čtvrtině je však naprosto rozstřílel Kevin Durant a zbytek duelu se proměnil v exhibici a nakonec v jasnou výhru Američanů v poměru 126:97. Kobe Bryant nastřílel 11 bodů.

Španělé po třech úvodních výhrách zklamali a zbylé dva duely prohráli. Nejprve s Ruskem 74:77, kdy jim nestačilo ani vedení 20:2. K vítězství dlouhodobě nejlepšího evropského týmu nevedlo ani 20 bodů Paua Gasola.

Španělsko pak prohrálo i poslední zápas ve skupině, když Brazílii podlehlo 82:88. Mdlý výkon nahrál spekulacím, že Španělé utkání vypustili, aby se v případném semifinále vyhnuli USA. Pau Gasol si však velkou kritiku nezaslouží, vždyť zaznamenal 25 bodů a 7 doskoků.

Nyní už se začíná hrát o všechno. Američané narazí ve čtvrtfinále na Australany, Španělé se představí proti Francii.